Haber

Hasan Tahsin Gökcan, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili oldu

ANKARA (İGFA) – Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkan Yardımcısı Hasan Tahsin Gökcan’ın yeniden seçilmesine ilişkin kararda; Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 146. maddesi ile Anayasa Mahkemesinin Kuruluş ve Yargılama Usulü Hakkında Kanun’un 12. maddesi uyarınca, 6 Nisan’da yapılan seçimde Hasan Tahsin Gökcan yeniden Anayasa Mahkemesi Başkan Yardımcılığına seçildi. .

HASAN TAHSİN GÖKCAN KİMDİR?

1965 yılında İskilip ilçesinde doğdu ve 1987 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Gazi Üniversitesi YSK Kamu Hukuku Anabilim Dalı’nda 1991 yılında Devlet Yetkilerinin Sonu ve 1982 Anayasası konulu teziyle yüksek lisansını tamamladı.

1987 yılında Ankara’da hakim adayı olarak stajına başladı. Mayıs 1989’da kura ile Fındıklı’ya hakim olarak atandıktan sonra sırasıyla Tuzluca ve Bozüyük hakimliği ve Yargıtay soruşturma hakimliği görevlerinde bulundu. 24/2/2011 tarihinde Yargıtay üyeliğine seçildi.

Yargıtay Genel Kurulu tarafından gösterilen üç aday arasından Cumhurbaşkanı tarafından 17/3/2014 tarihinde Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilerek 24/3/2014 tarihinde görevine başlamıştır.

Çeşitli hukuk dergilerinde yayınlanmış makaleleri ve mesleki konularda kitapları bulunmaktadır. Yorumlu-Uygulamalı Türk Ceza Kanunu (6 Cilt), Uzlaştırma ve Ön Ödeme, Kamu Görevi ve Özel Soruşturma Yöntemleri, Taksirle Cinayet ve Yaralama Hataları, Şerhli Avukatlık Kanunu, Tıbbi Müdahaleden Doğan Hukuki ve Cezai Sorumluluk, Haksız Fiil Sorumluluk ve Tazminat Kanunu kitapları, Karayolları Trafik Kanununa Karşı Manevi Sorumluluk, Tazminat, Sigorta ve Rücu Davaları, Görevi Kötüye Kullanma, Zimmet, Banka Zimmeti, Gasp, Rüşvet Hataları ve Kamu Yönetimine Aleyhine İşlenen Suçlar.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’nun 26/3/2019 tarihinde yaptığı toplantıda Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili olarak seçilmiştir. 15/4/2019 tarihinden itibaren Başkan Yardımcılığı ve Birinci Daire Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Hasan Tahsin GÖKCAN evli ve 2 çocuk babasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu